Celem działalności kliniki Doppler Instytut jest leczenie i profilaktyka niewydolność żylnej i limfatycznej. W obecnym czasie obserwujemy pandemię wirusa SARS-CoV-2, którego jednym z celów zakażenia jest śródbłonek naczyń, a jednym z głównych powikłań choroba zakrzepowo zatorowa.  W związku z tym, jako wiodący ośrodek w Polce i pierwsza instytucja na świecie opracowaliśmy kompleksowy plan profilaktyczno-terapeutyczny ukierunkowany dla pacjentów w trakcie choroby Covid 19 oraz dla osób, u których doszło do zakażenia w przeszłości.

Wirus SARS-CoV-2 atakuje nie tylko płuca pacjentów, ale również inne tkanki i narządy. Dostaje się do naszego organizmu za pomocą receptorów ACE2. Są to specjalne „łapki „ za pomocą, których wirus może wejść głębiej. W naszym organizmie receptory te występują w wielu narządach i tkankach. Można je spotkać również w ścianach naczyń żylnych. Jeżeli dochodzi do zakażenia wirusem to najprawdopodobniej za pomocą tych receptorów wirus przenika do śródbłonka naszych naczyń (żylnych i limfatycznych) powodując jego uszkodzenie i miejscowy stan zapalny. Wystąpienie zapalenia może skutkować szybszym rozwojem niewydolności żylnej. Oprócz tego w zakażeniu opisywane są również burze cytokinowe i bradykinowe. Skutkują one zwiększoną krzepliwością i rozkurczaniem się ścian naczyń (spowolnieniem przepływu krwi). Czynniki te w połączeniu z niedotlenieniem- hipoxią ( w wyniku zaatakowania płuc) oraz unieruchomieniem i brakiem sił u pacjentów zakażonych stanową idealne podłoże dla rozwoju zakrzepicy żylnej. 

Jeżeli jesteś osobą, u której zdiagnozowano zakażenie SARS-CoV-2 lub zakażenie wykryto u ciebie w przeszłości, powinieneś rozważyć wprowadzenie profilaktyki zakrzepowo zatorowej. Specjalnie dla takich pacjentów Doppler Instytut umożliwił przeprowadzenie wizyt On-Line w trakcie zakażenia lub wizyt stacjonarnych po przebytym zakażeniu.
 
Z wizyty powinny skorzystać wszystkie osoby, u których wykryto zakażenie SARS-CoV-2, w szczególności:
  • Osoby, u których w przeszłości wystąpiły epizody zakrzepowo zatorowe (zakrzepica żylna, zatorowość płucna, zapalenie żył układu powierzchownego).
  • Osoby, u których przed zakażeniem koronawirusem występowały zmiany naczyniowe (pajączki, żylaki, poszerzone żyły).
  • Osoby, u których w rodzinie występowały epizody zakrzepicy lub niewydolności żylnej (zakrzepica żylna, zatorowość płucna, zapalenie żył układu powierzchownego, żylaki, pajączki).
  • Kobiety w ciąży .
  • Kobiety, u których wystąpiły poronienia.
  • Osoby dojrzałe 
  • Osoby, u których podczas trwania zakażenia SARS-CoV-2 pojawiły się objawy takie jak: ciężkość nóg, obrzęki, mrowienia. 
  • Osoby, u których podczas trwania zakażenia SARS-CoV-2 pojawiły się nowe zmiany naczyniowe jak: pajączki czy żylaki.
Wizyta w trakcie zakażenia SARS-CoV-2 / Wizyta On-line
  1. Ocena ryzyka choroby zakrzepowo zatorowej 
  2. Ocena ewentualnych zmian w naczyniach żylnych  
  3. Ocena progresji zmian podczas trwania zakażenia
  4. Dobranie adekwatnej do potrzeb profilaktyki lub terapii zakrzepowo zatorowej (recepty On-line). Istnieje możliwość wysyłki leków do domu pacjenta
  5. Instruktaż odnośnie doboru wyrobów uciskowych). Istnieje możliwość wysyłki leków do domu pacjenta
  6. Informacja o ćwiczeniach, jakie można wykonywać w danym momencie
Wizyta w po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2
  1. Wywiad, na którym oceniana jest progresja niewydolności żylnej.
  2. Ocena ryzyka choroby zakrzepowo zatorowej 
  3. Przeprowadzenie kontrolnych badań krwi
  4. Ocena ewentualnych zmian w naczyniach żylnych  
  5. Ocena progresji zmian podczas trwania zakażenia
  6. Wykonanie badania USG Doppler 
  7. Informacje odnośnie koniecznego leczenia flebologicznego, dobór odpowiedniej metody i ewentualne przeprowadzenie leczenia
  8. Dobranie adekwatnej do potrzeb profilaktyki lub terapii zakrzepowo zatorowej 
  9. Dobranie adekwatnego leczenia wspomagającego 
  10. W razie konieczności redukcja obrzęku 
  11. W razie konieczności dobór wyrobów uciskowych