Zabieg usuwania żylaków za pomocą prądu o częstotliwości fal radiowych jest to zabieg, w którym w celu zamknięcia chorego naczynia żylnego wykorzystuję się wiązkę fal radiowych. Wiązka generowana jest za pomocą specjalnego przetwornika wewnątrznaczyniowego.

Czym jest zabieg usuwania żylaków za pomocą fal radiowych?

Zabieg usuwania żylaków za pomocą prądu o częstotliwości fal radiowych jest to zabieg, w którym w celu zamknięcia niewydolnego naczynia żylnego wykorzystuję się wiązkę fal radiowych. Wiązka generowana jest za pomocą przetwornika wewnątrznaczyniowego. Energia powoduje oddziaływanie ze ścianą naczynia i w rezultacie jego uszkodzenie, zwłóknienia i docelowego zanik. 

Kiedy stosujemy 

Zabieg przeznaczony jest dla osób z niewydolnością jednego z głównych pni żylnych –żył odpiszczelowych, odstrzałkowych oraz ich głównych gałęzi. Zabieg nie jest wskazany u osób, u których doszło do wznowy po innym zabiegu lub w niektórych przypadkach w naczyniach po przebytym zapaleniu/zakrzepicy. 

Przebieg zabiegu 

Przed zabiegiem pacjent jest powtórnie badany. Przeprowadzana jest również wyczerpująca rozmowa opisująca zabieg. Sama procedura rozpoczyna się od niewielkiego znieczulenia. Następnie wprowadza się przekaźnik do światła naczynia. Konieczne jest wykonanie niewielkiego nacięcia, pod kontrolą usg. Końcówkę przekaźnika pozycjonuje się w odpowiednim miejscu. Najczęściej jest to okolica pachwiny lub stawu kolanowego, czyli w miejscu w którym chore naczynie łączy się z naczyniami głębokimi. Następnie przechodzimy do kolejnego etapu . Jest to znieczulanie i obkurczanie samego naczynia. W tym celu w okolice chorej żyły podaje się specjalny preparat. Dzięki temu chore naczynie obkurcza się na wcześniej umieszczonym światłowodzie a żyła zostaje znieczulona i odseparowana od tkanek otaczających. Po wykonaniu tej czynności rozpoczyna się właściwy zabieg. Podczas tego procesu naczynie jest obliterowane - czyli upraszczając zamykane.

Po zabiegu

Po zabiegu na nogę zakładane są specjalne opatrunki oraz pończocha uciskowa. Pacjent od razu po procedurze jest w stanie samodzielnie chodzić. Jest w stanie wykonywać większość normalnych czynności. 

Zabieg radiowego usuwania żylaków (RF) jest metodą dobrą, jednak niepozbawioną minusów. Metoda ta pozwala w sposób mało inwazyjny skutecznie usunąć naczynie żylne. W związku z tym, że średnica przekaźnika jest dość duża konieczne jest wykonanie nacięcia. Czynność taka prawie zawsze pozostawia na nodze bliznę.

Opisane zalety zabiegu radiowego mogą zostać osiągnięte przy zastosowaniu nowoczesnych aparatów emitujących wiązkę radiową. Konieczne jest również wykonywanie zabiegu u lekarza posiadającego duże doświadczenie w wykonywaniu konkretnego typu zabiegu. 

Edukacja / Diagnostyka i leczenie

Leczone
schorzenia

W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę. W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.

Doppler Instytut symbol