Razem z postępującą niewydolnością układu krążenia zmniejsza się odżywienie i utlenowanie tkanek. Nasza wewnętrzna pompa sprawnie transportująca krew i limfę w obrębie całego organizmu zwalnia, co prowadzi do powstawania zastojów w naczyniach. 

Czym są owrzodzenia limfatyczne?

Limfa to płyn bogaty w białko, tłuszcze, komórki odpornościowe – limfocyty, immunoglobuliny oraz czynniki krzepnięcia. Krążąc w naszym ciele w normalnych warunkach działa obronnie, pomagając w zwalczaniu infekcji.

Kiedy zaczyna dochodzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu limfatycznego płyn (chłonka) gromadzony jest w tkance podskórnej, co przekłada się na powstawanie obrzęków, zwłóknień i wzmożonych stanów zapalnych. Przy długotrwałym braku reakcji i podjętego leczenia na takim podłożu zapalno-martwicze procesy powodują powstawanie ran, czyli właśnie owrzodzeń. Rana powstaje najczęściej w wyniku błahego urazu (np. otarcie buta) ale może też powstać samoistnie. Jest to rzadkie ale niezwykle poważne powikłanie obrzęków limfatycznych.

Co zrobić aby nie dopuścić do powstania owrzodzenia? Przede wszystkim zwalczać obrzęk. Aby przywrócić prawidłową cyrkulację płynów musimy zająć się przyczyną powstawania obrzęków limfatycznych. Wizyta u specjalisty i podjęcie odpowiednich kroków leczenia pomoże nam w zwalczaniu groźnego powikłania jakim jest owrzodzenie.

Na czym polega leczenie owrzodzeń limfatycznych?

Zmieniona chorobowo rana musi zostać dokładnie oczyszczona przy użyciu środków odkażających. Następnie stosuje się odpowiednie, sprzyjające gojeniu aktywne opatrunki. Utrzymując delikatnie wilgotne i kwaśne środowisko indukują angiogenezę, czyli proces powstawania nowych naczyń, które są „rusztowaniem” dla nowych tkanek. Opatrunki pochłaniają także wysięk będący efektem ubocznym przebudowy rany. Izolują ranę od środowiska zewnętrznego, ograniczają kontakt z drobnoustrojami i działają jak plaster łagodząc podrażnienia. W zależności od stopnia i rozległości owrzodzenia lekarz specjalista dobiera odpowiedni rodzaj opatrunku

W skrajnych przypadkach leczenie opiera się na interwencjach chirurgicznych, wykorzystując przeszczepy skóry lub inżynierię tkankową.

Owrzodzenia limfatyczne powstają w zmienionej chorobowo skórze dlatego istnieje ryzyko powstawania kolejnych owrzodzeń. Leczenie nie kończy się więc na zagojeniu jednej bądź wielu ran. Drenaż, terapia kompresyjna, zachowywanie higieny i świadomość czynników ryzyka są niezbędne do zapobiegania nawrotom owrzodzeń limfatycznych. 

Edukacja / Rany i owrzodzenia

Leczone
schorzenia

W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę. W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.

Doppler Instytut symbol