Obrzęk lipidowy to choroba, nie defekt kosmetyczny. Ma podłoże genetyczne i występuje głównie u kobiet. Wykazuje ścisły związek ze zmianami stężeń żeńskich hormonów płciowych, może więc pojawić się już u młodych kobiet w okresie dojrzewania. Szacuje się, że obrzęk lipidowy dotyczyć może co dziesiątej kobiety, niestety jednak rzadko bywa diagnozowany.

Czym jest obrzęk tłuszczowy?

Obrazem obrzęku lipidowego są duże dysproporcje między górną a dolną częścią ciała (masywne, równomiernie powiększone nogi, w szczególności uda, a szczupłe ramiona, talia). Skóra jest pogrubiona, nieregularna, sucha i podatna na urazy. Redukcja masy ciała nie przynosi pożądanych efektów. 

Obrzęk lipidowy potrafi znacznie obniżyć komfort życia, zarówno fizycznie - utrudniając chodzenie, jak i psychicznie – przez obraz dużych nóg nie pasujących do reszty ciała. Lekarz specjalista zróżnicuje charakter obrzęku i podejmie odpowiednią drogę leczenia. W przypadku obrzęku lipidowego metodą leczenia mogą być drenaże pobudzające cyrkulację nieprawidłowo rozłożonej w organizmie tkanki, połączone z terapią uciskową dobieraną przez specjalistę. Do operacyjnych metod leczenia obrzęku tłuszczowego należy liposukcja.

Nieleczony obrzęk lipidowy jest chorobą postępującą. Może doprowadzić do zaburzeń układu limfatycznego, co przełoży się na osłabienie odporności organizmu oraz może utrudnić codzienne poruszanie się.

Jak rozpoznać obrzęk tłuszczowy?

Łydki, uda, pośladki i ramiona to miejsca które najczęściej stają się powiększone w wyniku nagromadzenia nieprawidłowych komórek tłuszczowych. Obrzęk jest symetryczny i równomierny. Ważnym jest, że najczęściej nie zajmuje on kostek i nadgarstków dając obraz bransoletki. Objęta obrzękiem okolica może być w dotyku miękka, przypominająca ciasto, łatwo powstają na niej siniaki, jest wrażliwa, tkliwa przy dotyku i podatna na urazy. Dysproporcje w budowie ciała stają się mocno zauważalne i nie zmienia się to podczas utraty masy ciała. Z czasem mogą pojawiać się trudności z chodzeniem, ból i napięcie kończyn dolnych.

W odróżnieniu od obrzęku limfatycznego po uciśnięciu skóry nie pozostaje ślad palca. Ponadto, obrzęk limfatyczny często obejmuje tylko jedną kończynę - nie jest symetryczny, a obrzęk tłuszczowy z reguły odznacza się symetrycznym rozmieszczeniem zmian.

Obrzęk lipidowy często bywa mylnie diagnozowany, traktowany jako określona budowa sylwetki lub otyłość. Pacjenci przez wiele lat szukają pomocy, a ich dolegliwości bywają bagatelizowane. Obrzęk lipidowy jest jednak wyraźnie zdefiniowaną chorobą, która może prowadzić do powikłań i negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Jeśli zatem obserwujesz wyżej wymienione objawy, konsultacja ze specjalistą pozwoli rozpoznać bądź wykluczyć obrzęk lipidowy i jeśli będzie taka konieczność - ukierunkuje dalsze leczenie.

Na czym polega leczenie obrzęku lipidowego?

Podejmowane działania dążą przede wszystkim do redukcji obrzęku. Tak jak w przypadku obrzęku limfatycznego, skuteczna będzie terapia kompresyjna z wykorzystaniem wyrobów uciskowych – pończoch, rajstop, bandaży czy rękawów, z przyłożoną odpowiednią siłą ucisku, aby poprawić funkcjonowanie układu krążenia w powiększonych, nabrzmiałych partiach ciała.

Kompresjoterapię zwykle łączy się z drenażem limfatycznym - czyli masażem poprawiającym cyrkulację limfy, umożliwiającym jej odpływ z miejsca zastoju. 

W skrajnych przypadkach można zastosować leczenie inwazyjne. Liposukcja – odsysanie, usunięcie tkanki tłuszczowej z obszaru objętego obrzękiem lipidowym, w zależności od rozległości pola zabiegu może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym.

Działaniami, które wspomagają walkę z tego typu obrzękami będzie również lekka aktywność fizyczna taka jak pływanie, jazda na rowerze, oraz wykonywane w domu masaże stymulujące cyrkulację w układzie krążenia. Obrzęk lipidowy nie jest związany z dietą – chudnięcie nie eliminuje problemu, natomiast utrzymanie zdrowej diety i odpowiedniej masy ciała pozwoli na lepszą możliwość kontrolowania problemu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Pobierz ulotkę z ważnymi informacjami na temat obrzęku tłuszczowego.

Edukacja / Obrzęki

Leczone
schorzenia

W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę. W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.

Doppler Instytut symbol