Żyły jako element układu krwionośnego są odpowiedzialne za transport krwi z tkanek obwodowych w kierunku serca. W kończynach dolnych dzieje się to wbrew sile grawitacji, a zapewnienie jednokierunkowego przepływu i zapobieganie cofania się krwi w świetle naczyń odbywa się dzięki pracy zastawek żylnych i skurczom mięśni łydek.

Czym jest obrzęk niewydolności żylnej?

Prawidłowy powrót krwi żylnej może zostać zaburzony w wielu sytuacjach - przyczyną może być czynnik genetyczny, zaburzenia hormonalne, choroby układowe, otyłość, ciężka praca fizyczna, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej.

Kiedy dochodzi do przeciążenia żył w wyniku uszkodzenia kolagenu budującego ściany naczyń lub uszkodzenia mięśniówki naczyń, zmniejsza się elastyczność żył a ich ściany się poszerzają, dając obraz charakterystycznych żylaków. Poszerzone żyły powodują utratę funkcji zastawek żylnych co wywołuje wsteczny napływ krwi (refluks żylny) do kończyn dolnych. Wzrost objętości  i ciśnienia krwi oraz niemożność jej odprowadzenia z dolnych kończyn przekłada się na zastój żylny - kończyny stają się powiększone i powstają obrzęki. Jest to jeden z najczęstszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej.

Obrzęki w niewydolności żylnej, co musisz wiedzieć?

  1. Charakterystyczne jest ustępowanie obrzęku w pozycji leżącej, po odpoczynku nocnym i jego stopniowe narastanie w trakcie dnia. Szczególnie szybko nasila się w pozycji siedzącej. Obrzęk w niewydolności żylnej jest najczęściej asymetryczny – dotyczy tylko jednej kończyny, a w przypadku obrzęku na obu kończynach łatwo wskazać kończynę bardziej obrzękniętą. 
  2. Nasilenie obrzęku dość dobrze koreluje ze stopniem zaawansowania niewydolności żylnej. Początkowo dotyczy on okolic kostki i może nie dawać innych objawów, ale wraz z postępem choroby zaczyna się powiększać, aż do wysokości stawu kolanowego. Zazwyczaj dołączają się też inne objawy związane z zastojem żylnym – ociężałość nóg, skurcze nocne, poszerzone, pękające naczynka, zmiany zabarwienia skóry, aż do trudno gojących się ran (owrzodzeń żylnych).
  3. Nieleczona niewydolność żylna może prowadzić do groźnych powikłań takich jak choroba zakrzepowo-zatorowa, zatorowość płucna, udar mózgu, infekcje ogólnoustrojowe pochodzące z owrzodzeń żylnych. Z tego powodu każdy obrzęk (szczególnie towarzyszący żylakom) powinien być zdiagnozowany przez lekarza specjalistę. Badaniem obrazującym stan żył jest nieinwazyjne badanie USG-doppler, które pozawala na postawienie rozpoznania i zaproponowanie odpowiedniego leczenia.

Na czym polega leczenie obrzęku niewydolności żylnej?

Leczenie obrzęku związanego z niewydolnością żylną polega najczęściej na zabiegowym usunięciu przyczyny zastoju żylnego (patrz – leczenie przewlekłej niewydolności żylnej). Do czasu zabiegu, dolegliwości związane z obrzękiem możemy łagodzić prowadząc aktywny styl życia (bieganie, pływanie). Pomóc mogą też spacery oraz odpoczynek i spanie z uniesionymi nogami. Wskazane jest noszenie wyrobów kompresyjnych.

Edukacja / Obrzęki

Leczone
schorzenia

W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę. W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.

Doppler Instytut symbol