Zabieg usuwania żylaków za pomocą kleju tkankowego, w którym w celu zamknięcia chorej żyły do naczynia podawany jest specjalny klej, który skleja naczynia. Działanie to doprowadza do zamknięcia, zwłóknienia i docelowego zaniku naczynia.  

Czym jest zabieg klejenia żylaków?

Zabieg klejenia żylaków jest kolejnym rodzajem wewnątrznaczyniowego usuwania żylaków. Zamiast energii cieplnej wykorzystywany jest klej tkankowy z rodziny cyjanoakrylatów, który po podaniu do wnętrza naczynia skleja ściany nieprawidłowo funkcjonującej żyły, zamykając jej światło. Po kilku miesiącach od zabiegu obserwujemy postępujące włóknienie żyły i całkowite wyłączenie nieprawidłowego naczynia z krążenia. 

Kiedy stosujemy 

Zabieg klejenia żył jest alternatywą dla klasycznej operacji chirurgicznej usuwającej żylaki. Metoda ma wskazania do zamykania dużych, niewydolnych pni żylnych takich jak żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa. Zabieg jest bezpieczny i małoinwazyjny, więc może być stosowany u osób obciążonych licznymi chorobami współistniejącymi, a także u osób, które mają przeciwwskazania do podawania leków miejscowo znieczulających, gdyż zabieg klejowy nie wymaga żadnej formy znieczulenia.

Przebieg zabiegu 

Standardem przed każdym zabiegiem wewnątrznaczyniowym jest powtórne badanie USG-doppler. Gdy nie znajduje się przeciwwskazań do zabiegu, noga jest dezynfekowana a następnie wykonywane jest minimalne nakłucie, przez które do światła żyły wprowadzany jest cewnik  z klejem. Dokładne umiejscowienie końcówki cewnika jest na bieżąco monitorowane przy pomocy USG. Przez stopniowo wysuwany cewnik podawany jest klej, który polimeryzuje w ciągu kilku sekund i tym samym skleja wewnętrzne ściany żyły. Łączny czas procedury to około  40 minut.

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu pacjent jest w stanie samodzielnie chodzić i funkcjonować. W większości przypadków stosuje się wyroby uciskowe celem zwiększenia skuteczności zabiegu, jednak ich użycie w przypadku zabiegu klejowego nie jest koniecznością. Proces zamykania/włóknienia żyły i wchłaniania się kleju tkankowego trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu miesięcy, w czasie których wykonywane są wizyty kontrolne. 

Edukacja / Diagnostyka i leczenie

Leczone
schorzenia

W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę. W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.

Doppler Instytut symbol