Zabieg usuwania żylaków za pomocą skleroterapii jest to zabieg, w którym w celu zamknięcia chorego naczynia żylnego wykorzystuję się preparat chemiczny w postaci płynu lub piany.
Czym jest zabieg usuwania żylaków za pomocą skleroterapii?
Zabieg leczenia niewydolności żylnej za pomocą skleroterapii jest jedną z najbardziej poznanych, przebadanych i uznanych technik usuwania niewydolnych naczyń żylnych. Podczas tego zabiegu w celu usunięcia naczynia żylnego, do światła żyły podaje się specjalny lek. Forma leku może być płynna lub spieniona. W tym drugim wypadku mówimy o skleroterapii pianowej. Po wprowadzeniu preparatu dochodzi do podrażnienia naczynia, co skutkuje jego wchłonięciem i zamknięciem.
Kiedy stosujemy
Zabieg ablacji chemicznej wskazany jest u osób z niewydolnością żylną w naczyniach o mniejszej średnicy. Jednym z największych zalet preparatów płynnych lub spienionych jest możliwość penetracji przez zagięte i poskręcane żyły. W związku z tym zabieg nadaje się idealnie do usuwania zmian nawrotowych po poprzednich operacjach, nawrotów z węzłów chłonnych czy uszkodzonych bocznic żylnych. Można go stosować do obliteracji żylaków miejsc intymnych czy hemoroidów. Zabieg ten jest również bardzo częstym wyborem przy usuwaniu zmian estetycznych. Zaletą preparatu płynnego jest niemalże nieograniczona dowolność w wyborze stężeń jakie lekarz podaje do naczynia. Pozwala to na zmianę siły oddziaływania preparatu w zależności od położenia naczynia. Pozwala to na uzyskanie bardzo dobrego efektu estetycznego przy minimalizacji działań niepożądanych. Procedurę można również rozważać u osób, u których w przeszłości doszło do zakrzepicy lub zapaleń żylnych.
Przebieg zabiegu
Procedura rozpoczyna się od badania. Pełne badanie dopplerowskie pozwala na zaplanowanie strategii zabiegowej. Jest konieczne do przeprowadzenia skutecznego i bezpiecznego zabiegu. Po badaniu pacjent jest proszony o ułożenie się w odpowiedniej pozycji. Kończyna jest unoszona w górę co ma spowodować zmniejszenie średnicy naczyń, przez co zmniejsza się również ilość krwi w naczyniach. Umożliwia użycie mniejszej ilości preparatu z zachowaniem takiego samego korzystnego efektu. Zabieg wymaga ogromnej precyzji podczas podawania preparatu, więc znaczna jego część powinna być wykonywana pod kontrolą usg. Po uwidocznieniu naczynia na ekranie aparatu usg lekarz dobiera odpowiednie stężenie preparatu i podaje je do naczynia. Po podaniu substancji ściana naczynia ulega uszkodzeniu co powoduje jego zanik i wchłonięcie.
Po zabiegu
Po zabiegu na nogę zakładane są specjalne opatrunki oraz pończocha uciskowa. Pacjent od razu po zabiegu jest w stanie normalnie funkcjonować. Wskazane jest również wykonanie 30-45 min spaceru.
Zabieg skleroterapii jest skuteczną metodą usuwania naczyń żylnych. Zabieg ten jest jednak dość trudnym a droga uczenia jest stosunkowo długa. Skuteczność pozabiegowa, czyli trwałe usunięcie naczynia można osiągnąć tylko wtedy, gdy zabieg jest wykonywany zgodnie z założeniami do jakich jest przeznaczony. Skuteczność procedury jest znacznie ograniczona przy usuwaniu dużych, niewydolnych naczyń. Metoda pozwala w sposób bardzo mało inwazyjny skutecznie usunąć naczynie żylne o mniejszej średnicy. Wykonywanie zabiegu u lekarza z dużym doświadczeniem pozwala na uzyskanie dużej skuteczności bez ryzyka działań niepożądanych.