Zabieg laserowego usuwania żylaków (EVLT) jest to zabieg, w którym w celu zamknięcia chorego naczynia żylnego wykorzystuję się wiązkę światła laserowego o długości 1940nm. Światło lasera jest przekazywane za pomocą światłowodu.
Czym jest zabieg laserowego usuwania żylaków?
Zabieg laserowego usuwania żylaków (EVLT) jest to zabieg polegający na usunięciu chorego naczynia za pomocą wiązki światła laserowego. Oddziaływanie lasera na ścianę naczynia jest możliwe dzięki użyciu specjalnie do tego zaprojektowanych światłowodów. Na zakończeniu światłowodu wiązka opuszcza go i styka się z ścianą naczynia powodując jego zamknięcie. Metody laserowego usuwania naczyń przechodzą bardzo szybki rozwój. Odkrywane są nowe długości wiązki światła mające jeszcze lepsze właściwości zamykania naczyń przy jednoczesnym minimalizowaniu działań niepożądanych. Obecnie najnowocześniejsze lasery emitują wiązkę o długości 1940nm. Wiązka taka pozwala na niemal 100% skuteczność zamykania naczynia, przy prawie całkowitej minimalizacji działań niepożądanych.
Kiedy stosujemy
Zabieg laserowego usuwania żylaków skierowany jest dla osób z niewydolnością żylną w naczyniach większego kalibru. Najczęściej są to żyły odpiszczelowe, odstrzałkowe lub ich główne gałęzie. Zabieg można zastosować również u osób, u których doszło do wznowy po wcześniejszym zabiegu operacyjnym lub po przebytych zakrzepicach. Zabieg laserowego usuwania naczyń jest bardzo bezpieczny i małoinwazyjny, dlatego mogą mu podlegać osoby obciążone innymi chorobami.
Przebieg zabiegu
Zawsze przed przystąpieniem do czynności leczniczych lekarz wykonujący zabieg powtórnie bada chore naczynie za pomocą usg. Po zaznaczeniu odpowiednich miejsc zaczyna się właściwy zabieg. W pierwszej kolejności przygotowywana i odkażana jest noga. Po przygotowaniu pola zabiegowego lekarz wykonuje subtelne ukłucie, aby przez nie, cienką igiełką wprowadzić do światła naczynia niewielki światłowód. Przy pomocy usg końcówka światłowodu zostaje umieszczona w odpowiednim miejscu w okolicy pachwiny. Nastepnie rozpoczyna się proces znieczulania żyły. Proces polega na wykonaniu kliku drobnych nakłuć i podaniu płynu znieczulającego. W wyniku tego naczynie obkurcza się na wcześniej umieszczonym światłowodzie. Dzięki tej czynności krew z naczynia zostaje przemieszczona do innych naczyń żylnych, a światłowód styka się bezpośrednio ze ścianą żyły. Dochodzi również do znieczulenia samej żyły. Po wykonaniu znieczulenia rozpoczyna się zabieg. Zabieg laserowy polega na doborze odpowiedniej energii i szybkości wysuwania. Przez cały czas lekarz na monitorze usg śledzi przebieg zabiegu. Podczas procedury laserowej pacjent nie powinien odczuwać jakiegokolwiek bólu.
Po zabiegu
Po zabiegu na nogę zakładane są gazy i pończocha uciskowa. Pacjent od razu po procedurze jest w stanie samodzielnie chodzić. Do normalnego funkcjonowania można wrócić od razu po zabiegu, a do pracy następnego dnia.
Zabieg laserowego usuwania żylaków (EVLT) jest najlepszą i najskuteczniejszą metodą usuwania naczyń żylnych. Metoda ta, pozwala na bardzo skuteczne usunięcie naczyń żylnych przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dużego bezpieczeństwa. W związku z wprowadzeniem nowych cienkich światłowodów efekt estetyczny po zabiegu jest bliski perfekcji. Po zabiegu nie pozostają żadne blizny.