Serce a obrzęki

Serce a obrzęki

Serce człowieka porównać można do pompy, która zasysa krew, a następnie tłoczy ją do wszystkich komórek organizmu zapewniając im stałą dostawę tlenu i substancji odżywczych. Kiedy ten skomplikowany mechanizm zostanie zaburzony objawy niedotlenienia zaczynają manifestować się na różne sposoby, obejmując większość układów w organizmie człowieka.

Jednym z pierwszych i najszybciej zauważalnych będzie gromadzenie płynów w najniżej położonych okolicach ciała – obrzęki kończyn dolnych. 

W pozycji stojącej, w prawidłowo funkcjonującym organizmie człowieka krew z kończyn dolnych kierowana jest ku górze - w kierunku serca. Siła grawitacji jest czynnikiem utrudniającym ten przepływ. Gdy dokłada się do tego słabsza funkcja serca, powrót krwi z kończyn dolnych jest istotnie zahamowany. W takiej sytuacji dochodzi do obrzęku. Ważne jest, że obrzęki kończyn dolnych pochodzenia sercowego najczęściej pojawiają się u osób z wcześniej stwierdzoną chorobą serca. 

Choć obrzęk może być uogólniony, najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Obrzęki pochodzenia sercowego zwykle są symetryczne na obu kończynach i „ciastowate”. Po chwilowym uciśnięciu skóry widoczny będzie charakterystyczny dołek. Obrzęki dotyczą głównie podudzi, ale w niektórych przypadkach -rzadko, może dojść też do obrzęku ud, a nawet brzucha.

Co należy zrobić?

Po pierwsze, leczenie przyczyny – choroby serca pod opieką lekarza kardiologa. W przypadku nasilonych obrzęków kończyn dolnych konieczne będzie zastosowanie leków moczopędnych. W przypadku utrzymujących się obrzęków, pomimo leczenia kardiologicznego, należy wykonać badanie USG-doppler kończyn dolnych, aby wykluczyć inne przyczyny obrzęku.

Niefarmakologiczne, domowe leczenie, polega na ograniczeniu soli i płynów. Wysokie spożycie chlorku sodu, czyli właśnie soli kuchennej, sprzyja gromadzeniu wody co wpływa na zwiększenie obrzęków. Istotne jest także utrzymywanie prawidłowej masy ciała – dodatkowe obciążenie w postaci kolejnych kilogramów nie sprzyja poprawie pracy serca. Aby zadbać o prawidłową wydolność serca niezbędna jest również regularna aktywność fizyczna oraz ograniczenie spożywania alkoholu i palenia tytoniu.