Dlaczego powinniśmy leczyć niewydolne żyły?
Układ żylny jest to bardzo ważny element naszego układu transportującego krew. Pełni on funkcję zbiorczą i odpowiada za odprowadzanie odtlenowanej krwi do serca .
Niewydolność żylna jest to stan, w którym w wyniku nieprawidłowej funkcji zastawek żylnych dochodzi do cofania się i zalegania krwi w naszych naczyniach. Proces ten powoduje przeciążenie układu żylnego oraz drobnych naczyń czyli mikrokrążenia. Stan taki nazywamy nadciśnieniem żylnym
Przewlekła niewydolność żylna powoduje przewlekły stan zapalny. Stale zwiększone ciśnienie obciąża i niszczy drobne naczynia krwionośne. Dochodzi do wystąpienia zmian skórnych, w tym jej stwardnienia i zmiany koloru. Przewlekły zastój doprowadza do uszkodzenia ścian naczyń, co doprowadza do wystąpienia typowych żylaków. Utrzymywanie się wolnego przepływu krwi w żyłach, połączone z ich rozszerzeniem może być przyczyną zakrzepicy żylnej.
Zakrzepica żylna zwłaszcza w obrębie układu żył głębokich jest bardzo poważnym schorzeniem mogącym powodować stan zagrożenia życia, czyli zatorowość płucną. Jest to sytuacja, w której skrzep przemieszcza się z układu żylnego do naczyń płucnych zatykając je.
Wczesne wykrycie oraz wdrożenie leczenia może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań i progresji niewydolności żylnej. W tym celu powinniśmy okresowo wykonywać badania kontrolne. Najbardziej odpowiednim badaniem jest usg doppler. Badanie to uwidacznia stan naszych żył oraz ewentualną zakrzepicę.