Pękające naczynka u dzieci
Charakterystyczne pękające naczynka, potocznie określane jako „pajączki” to osłabione naczynia krwionośne, które pod wpływem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych dają obraz przebijania przez delikatną, bladą skórę dziecka. Taki obraz może zaniepokoić niejednego rodzica.
Skłonność do pękających naczynek bardzo często otrzymujemy w genach. Są jednak sytuacje, które zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Należy do nich temperatura – zarówno gorące kąpiele jak i mroźne spacery przyczyniają się do ich okresowego uwidocznienia. Pojawiają się również przy silnym kaszlu, mocnym kichnięciu, wymiotach czy stresie. Nadmierna ekspozycja na słońce, nowe specyfiki, które mogą wywołać podrażnienie to także czynniki, które mogą przyczynić się do czerwonych cienkich nitek pojawiających się w rejonie policzków, oczodołów, szyi i dekoltu.
Ich skuteczne leczenie polega na laseroterapii, w przypadku dzieci warto jednak z tym poczekać. To zabieg, który może być bolesny, należy również po nim przez jakiś czas unikać słońca. Istnieje duża szansa, że uwidocznione naczynka znikną same, pozostawienie ich do obserwacji wydaje się więc być dobrym pomysłem. Mimo wszystko, warto jednak, by przy najbliższej wizycie obejrzał je lekarz specjalista.
Jak można zapobiegać pękającym naczynkom?
Ograniczenie ekspozycji na słońce, stosowanie kremów ochronnych zarówno latem jak i zimą, rozważny dobór temperatur podczas kąpieli. Należy przyjrzeć się diecie – pękaniu naczyń zapobiega witamina C. Naturalnie możemy znaleźć duże jej ilości wbrew pozorom nie w cytrynie, ale w porzeczkach, truskawkach, pomarańczach, grejpfrutach, papryce czy pietruszce.
Czym innym są prześwitujące naczynia koloru zielonego lub niebieskiego. Sytuacja taka jest całkowicie normalna i nie powinna budzić naszych obaw. Wiąże się z niewielką ilością tkanki podskórnej. Z wiekiem, gdy grubość warstwy podskórnej ulegnie zwiększeniu problem ten zniknie.