Żylaki u mężczyzn

Żylaki u mężczyzn

Problem niewydolności żylnej objawiający się występowaniem poszerzonych, pogrubionych żył – czyli żylaków, znacznie rzadziej pojawia się u mężczyzn, niż u kobiet. U podłoża występowania zmian w układzie krążenia leżą zmiany hormonalne, przez co to właśnie Panie (ze względu na cykl miesiączkowy oraz ciąże) są bardziej narażone.

U mężczyzn  w przeciwieństwie do kobiet pojawienie się jakichkolwiek wizualnych zmian jest niepokojące i często wiąże się z już bardzo zaawansowanymi zmianami w naczyniach. Wynika to z budowy anatomicznej, owłosienia oraz budowy skóry i powięzi. 

Jeśli chodzi o lokalizację, u mężczyzn zwiększonym ryzykiem objęte są żyły kończyn dolnych oraz powrózek nasienny – biegną w nim żyły nasieniowodu i mięśnia dźwigacza jądra, tworząc razem żyłę jądrową. Niewydolność krążenia w kończynach dolnych dotyczy częściej starszych Panów, żylaki powrózka nasiennego z kolei młodszych. Nie wolno ich bagatelizować ponieważ mogą być powodem niepłodności.

Jak powstają żylaki?

Żyły odpowiadają za tłoczenie odtlenowanej krwi z obwodu do serca, wbrew działaniom sił grawitacji. Przeciążony układ żylny, niewydolne zastawki (zapobiegające cofaniu się krwi) oraz osłabiony układ mięśniowy (mięśniówka buduje ściany żył) doprowadzają do zastojów oraz rozszerzenia naczyń.

Jak im zapobiegać?

Styl życia ma znaczenie. Do głównych czynników ryzyka powstawania żylaków należy długotrwałe przebywanie w jednej pozycji (praca stojąca), dźwiganie, nadwaga, brak aktywności fizycznej. Brak – ale też zbyt ciężka - aktywność fizyczna mocno obciążająca układ krwionośny i mięśniowy. W przypadku żylaków powrózka nasiennego etiologia jest nie do końca wyjaśniona, trudno zatem o dobranie profilaktyki.

Wszelkie długotrwale utrzymujące zmiany żylne powinny być diagnozowane przez lekarza flebologa za pomocą podstawowego badania – usg dopplera. Nieleczona niewydolność żylna może doprowadzić do groźnych powikłań takich jak zakrzepica żył głębokich.